Dobór szkieł

Jesteś już po badaniu wzroku. Pora na dobór odpowiednich szkieł korekcyjnych lub ochronnych. W salonach OPTYKA PREMIUM zajmują się tym optycy, którzy pomogli już tysiącom pacjentów i zdobyli w ten sposób ogromne doświadczenie. Poznaj tych, którzy pracują najbliżej Ciebie.

Optyk PREMIUM:

  • dobierze dla Ciebie odpowiedni rodzaj soczewek korekcyjnych;
  • zaproponuje odpowiednie uszlachetnienia i powłoki ochronne dostosowane do funkcji okularów;
  • pomoże zestawić oprawy okularowe z grubością, wielkością i typem soczewek, których potrzebujesz.
Masz receptę?
Dobierz szkła i oprawy
z doświadczonym optykiem!
Znajdź najbliższy Salon Premium

Dowiedz się

Jakie szkła będą najlepsze dla mnie?
Uszlachetnienia i powłoki ochronne - do czego służą?
Po czym rozpoznać szkła wysokiej jakości?
A może… soczewki kontaktowe?

Jakie szkła będą najlepsze dla mnie?

Najlepsze będą szkła wyprodukowane właśnie dla Ciebie, czyli na bazie Twojego unikalnego profilu widzenia. Taki profil widzenia OPTYK PREMIUM stworzy po przeprowadzeniu badania Twojego wzroku. Uwzględni przy tym Twoje potrzeby, dobierając odpowiednio parametry personalizujące soczewki okularowe.

Te parametry to między innymi:

  • typ soczewki/szkieł: szkła mogą być jednoogniskowe (stałe), dwuogniskowe (czyli złożone z dwóch soczewek - do bliży i do dali) lub wieloogniskowe (progresywne - umożliwiające ostre widzenie niezależnie od odległości);
  • moc sferyczna soczewki: wyrażana w dioptriach dodatnich (gdy np. potrzebujesz okularów do czytania) lub ujemnych (dla krótkowidzów);
  • budowa soczewki: sferyczna lub asferyczna (zastosowanie asferycznych soczewek niweluje efekt nienaturalnego pomniejszenia lub powiększenia oczu przy szkłach o dużej mocy);
  • moc i oś cylindra - szkła cylindryczne stosuje się najczęściej w przypadku astygmatyzmu, czyli nieregularnej budowy rogówki i do takiej właśnie indywidualnej budowy rogówki muszą być dokładnie dopasowane;
  • indeks soczewki: a dokładnie - indeks refrakcji, czyli współczynnik załamania promieni świetlnych - im wyższy indeks, tym cieńsze szkła, co jest istotne, gdy liczba dioptrii przekracza już wartość 2-3; standardowo indeks ten wynosi 1,50, ale aktualnie może sięgać 1,74, gdy zastosuje się materiały bardzo wysokiej jakości;
  • materiał: soczewki mogą być zrobione ze szkła (mineralne) lub specjalnych tworzyw sztucznych (organiczne); rodzaj i jakość materiału wpływa na grubość soczewki, jej ciężar, trwałość i właściwości funkcjonalne.

Twój profil widzenia będzie zawierał także inną ważną informację: położenie źrenicy oka względem kształtu soczewki, który z kolei jest skorelowany z kształtem wybranych oprawek.

Optometrysta PREMIUM dobierze wszystkie te parametry tak, by ustawić optymalnie korekcję wad wzroku, ale weźmie również pod uwagę komfort widzenia i korzystania z okularów na co dzień. W tym celu zaproponuje odpowiednie uszlachetnienia, czyli ewentualne barwienia czy powłoki ochronne.

Uszlachetnienia i powłoki ochronne

Uszlachetnienia i powłoki ochronne - do czego służą?

Okulary to nie tylko korekcja wad wzroku, ale także ochrona naszych oczu i poprawa komfortu widzenia. Temu właśnie służą różnego rodzaju uszlachetnienia, filtry i powłoki.

Ich dobór zależy przede wszystkim od naszego trybu życia. Stąd też, tworząc Twój profil widzenia, optyk zapyta o kwestie związane z charakterem wykonywanej pracy oraz częstymi aktywnościami.

Pozwoli mu to na zaoferowanie Ci najnowszych osiągnięć optyki okularowej, dostępnych w salonach OPTYKA PREMIUM. Należą do nich między innymi:

szkła barwione - ich głównym zadaniem jest ochrona oczu przed szkodliwymi promieniami UVA i UVB. Ponadto, w zależności od wybranego koloru i stopnia zabarwienia, służą poprawie jakości widzenia przy nadmiernym oświetleniu (szare, czarne, brązowe) lub zbyt słabym świetle (żółte, niebieskie); zwiększają również kontrast obrazu (żółte, pomarańczowe) czy też poprawiają postrzeganie barw (szare). W przypadku szkieł organicznych paleta możliwych zabarwień jest bardzo szeroka, stąd też wybór koloru szkieł to także kwestia podkreślenia indywidualnego stylu.

szkła fotochromowe - zawarte w nich cząsteczki pigmentu pod wpływem promieni UV zmieniają swoją strukturę i działają jak żaluzja. Dzięki temu na zewnątrz fotochromy przyciemniają się nawet w 80%, by w pomieszczeniu na powrót stać się przezroczyste lub odpowiednio przystosować się do zastanego światła; najlepsze zmieniają się w kilka sekund.

powłoki antyrefleksyjne - redukują uciążliwe odbicia światła, co między innymi ułatwia czytanie, prowadzenie samochodu nocą, a także zmniejsza zmęczenie wzroku. Poprawia również wygląd użytkownika okularów, którego oczy są widoczne w naturalny sposób. Nowoczesne powłoki składają się nawet z kilkunastu warstw, eliminując w ten sposób różne długości i kierunki padania niepożądanego światła.

powłoki utwardzające - aplikowane są na soczewki organiczne, a więc z tworzyw sztucznych, które nie są tak twarde jak soczewki ze szkła mineralnego i z tego powodu można łatwiej je zarysować. Powłoka utwardzająca sprawia, że uszlachetnienie soczewki jest co najmniej tak trwałe, jak uszlachetnienie na powierzchni soczewki szklanej.

powłoki o właściwościach antystatycznych, hydrofobowych i oleofobowych - sprawiają, że soczewki nie brudzą się tak łatwo, ponieważ kurz, tłuszcz czy wilgoć nie przywierają do ich powierzchni. Z tego względu również dużo łatwiej je wyczyścić - czasem wystarczy tylko spłukać je ciepłą wodą. Dzięki hydrofobowej powłoce okulary szybko i bez śladu odparowują, zwłaszcza zimą - po wejściu do gorącego i wilgotnego pomieszczenia.

filtr polaryzacyjny - przepuszcza tylko pionowe wiązki światła, dzięki którym dostrzegamy kształty i kolory; ogranicza natomiast dostęp światła rozproszonego, które zakłóca proces widzenia. Dzięki temu obraz staje się bardziej wyraźny a wzrok nie męczy się tak szybko.

filtr światła niebieskiego - jest niezbędny, jeśli chcemy wykorzystywać okulary podczas pracy przed monitorem czy do oglądania telewizji.

Po czym rozpoznać szkła wysokiej jakości?

Najszybciej rozpoznamy je po… cenie: im wyższa cena, tym większa trwałość i komfort użytkowania, o czym niestety można się przekonać dopiero nosząc okulary przez pewien czas.

Kryterium ceny sprawdza się zwłaszcza w przypadku szkieł progresywnych - im więcej zainwestujemy, tym krótszy będzie czas adaptacji, innymi słowy: szybciej zapomnimy, że nosimy okulary. Szerszy będzie zakres widzenia w sposób naturalny, dotyczy to zwłaszcza bliży.

W nowoczesnych szkłach progresywnych udało się zminimalizować denerwujący efekt pływania obrazu, który bywa niebezpieczny dla początkujących użytkowników szkieł gorszej jakości, gdy na przykład muszą zejść po schodach.

Najbardziej zaawansowane szkła progresywne, jakie oferujemy w salonach OPTYKA PREMIUM, uwzględniają również tak indywidualne cechy użytkownika, jak choćby dominacja prawego lub lewego oka.

I wreszcie: droższe szkła to możliwość zastosowania wyższego indeksu, a więc cieńszych i tym samym lżejszych soczewek z wysokiej jakości tworzyw, co pozwala poszerzyć paletę wyboru oprawek choćby o tzw. bezobwódkowe, a przede wszystkim daje olbrzymią wygodę noszenia. Na cenę wpływa również zastosowanie uszlachetnień: barwień, filtrów i powłok, które znacząco podnoszą komfort widzenia i użytkowania okularów oraz chronią je przed zarysowaniami.

KA może… soczewki kontaktowe

A może… soczewki kontaktowe?

Szkła kontaktowe to rozwiązanie uzupełniające w stosunku do okularów i nie powinny całkiem ich zastąpić. Jest jednak co najmniej kilka powodów, aby je rozważyć:

ostre widzenie pod każdym kątem - przylegając bezpośrednio do rogówki soczewki kontaktowe poruszają się wraz z gałką oczną, dzięki temu zapewniają doskonałą ostrość obrazu niezależnie od kierunku, w którym patrzymy;

nieograniczone pole widzenia - brak oprawek sprawia, że całe pole widzenia możemy swobodnie ogarnąć wzrokiem;

skuteczna korekcja wielu wad wzroku - oprócz soczewek sferycznych korygujących krótko- lub dalekowzroczność istnieją również soczewki toryczne korygujące astygmatyzm, a także soczewki progresywne (multifokalne);

ułatwienie dla aktywnych - to jeden z głównych powodów sięgnięcia po szkła kontaktowe, zwłaszcza, że nie tylko pozwalają one na dynamiczne poruszanie się, ale tak jak okulary mogą chronić oczy i poprawiać komfort widzenia dzięki filtrom, a przy tym - w przeciwieństwie do okularów - nie parują;

Względy estetyczne

Jednak dobór odpowiednich soczewek nie powinien się odbywać bez konsultacji z optometrystą. Nie w każdym przypadku stosowanie szkieł kontaktowych będzie wskazane a nawet możliwe. W salonach OPTYKA PREMIUM optometrysta dokładnie sprawdzi wszystkie parametry, które o tym decydują, jak choćby ilość filmu łzowego. Dobierze także soczewki do naszego indywidualnego profilu widzenia i poinstruuje, jak prawidłowo korzystać ze szkieł kontaktowych, by nie narazić naszych oczu na nieprzyjemne konsekwencje.

Pozwól, by zadbał o Ciebie zespół najlepszych specjalistów
Znajdź najbliższy Salon Premium